Bevezetés, a feladat meghatározása
A „Göd Fejlődéséért Közalapítvány” felkérte a Prevenció Kft-t Göd meghatározott pontján zajmonitor telepítésére, működtetésre és a zajmérési eredmények feldolgozására.
A 2022. június 7-én létrejött szerződés szerint egy „monitor” zajmérő műszert helyeztünk ki Gödön, a Megbízó által meghatározott helyen, a Göd, Hernád köz 15. sz. lakóház teraszára, kb. 4,5 m magasságban.
A folyamatos zajmérést 2022. július 1. – 2023. július 25 között
végeztük el.
A zajmérés eredményeiről 2022. november 18-án, 2023. március 16-án és 2023. augusztus 24-én készítettünk jelentést.
A mérési környezet leírása
A zajmonitor-mérésre kijelölt lakóépület Göd/Alsógöd keleti felében, a Samsung SDI üzemtől nyugatra, mintegy 900 m-re, az üzem mögött húzódó M2 autóúttól 1770 m-re helyezkedik
el (1. ábra).
A lakóháztól keletre 145 m távolságban, a lakóterület szélén a
viszonylag forgalmas Nemeskéri út húzódik DNy-ÉK irányban. A zajmonitor műszerét a Hernádi köz 15. sz. lakóház hátsó teraszán, kb. 4,5 m magasságban helyeztük el.
Az időjárásállomást az üzem és a zajmonitor között egy ipartelepen helyeztük el.
A zajvizsgálat általános adatai
A vizsgálat során használt műszerek:
A zajmonitor: Sinus Tango plus
precíziós integráló zajszintmérő (gysz:00001954)
Az időjárásmérő: 2 db időkép által gyártott időjárás állomás.
A személyes mérésekhez:
CEL 593 C1M típ. prec. integráló zajszintmérő
Svan 959 típ. precíziós integráló zajszintmérő
A műszerek kalibrálásához: CEL 284/2 típ.
akusztikai kalibráló
Alkalmazott előírások
284/2007. (X. 29.) Korm. rendelet a környezeti zaj és rezgés
elleni védelem egyes szabályairól 93/2007. (XII. 18.) KvVM rendelet a zajkibocsátási határértékek megállapításának, valamint a zaj- és rezgéskibocsátás ellenőrzésének módjáról 27/2008. (XII. 3.) KvVM-EüM együttes rendelet a környezeti
zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról MSZ 18150-1:1998 A környezeti zaj vizsgálata és értékelése
A zajmérés módja
A zajmonitor műszer folyamatosan mérte az alábbi
paramétereket:
egyenértékű A-hangnyomásszint (LAeq)
40 Hz – 12 500 Hz tercsávokban az egyenértékű (lineáris)
hangnyomásszint 30 és 100 dB között 1 dB-enként a legfeljebb 2000 ms-onként
gyűjtött (LAF) zajszintek statisztikai eloszlása
Az időjárásmérővel mért meteorológiai paraméterek:
szélsebesség, szélirány, léghőmérséklet, relatív páratartalom, csapadék, légköri stabilitás.
A monitorvizsgálatokon kívül helyszíni méréseket is végeztünk,a Samsung üzemtől Ny-ra és É-ra elterülő lakóterületen célszerűen kijelölt mérési pontokon, valamint az üzem Ny-i oldalánál.
Zajvédelmi előírások
A zajmonitor-mérésre kijelölt lakóépület Göd város TSZT- M3/202. sz. Településszerkezeti terve szerint Lke jelű kertvárosias lakóterületen helyezkedik el (2. ábra).
A mérési pont távolabbi környezetében, – a Nemeskéri úttól Ny-ra váltakozva Lke kertvárosias lakóterületek, valamint K-T jelű temető, illetve Vt jelű településközpont vegyes terület;- a Samsung üzemtől É-ra, a Zrínyi utca mentén Lf jelű falusias
lakóterület van.
A 27/2008. (XII. 3.) KvVM-EüM e. rendelet 1.§ (3) pontja szerint a vizsgált Lke jelű kertvárosias, illetve Lf jelű falusias lakóterületen a zajterhelési határérték (LTH) az LAM megítélési szintre:
-nappal 50 db
-éjszaka 40 db
A megítélési idő, nappal (6:00-22:00) a legnagyobb zajterhelést adó folyamatos 8 óra, éjjel (22:00-6:00) a legnagyobb zajterhelést adó fél óra.
A monitorvizsgálat eredményei, tapasztalatok
A monitorvizsgálat feldolgozása
A monitorvizsgálat eredményeinek feldolgozása, értékelése során a legnagyobb nehézséget az okozta, hogy az üzem zajforrásairól, működéséről, illetve ennek a napszakoktól, évszakoktól függő esetleges változásairól semmiféle ismeretünk nem volt.
A monitorvizsgálat mellett ezért több alkalommal személyes méréseket is végeztünk, részben az üzem közelében és a lakóházaknál is. Ezekkel a vizsgálatokkal az elsődleges célunk az volt, hogy személyesen megfigyeljük és azonosítsuk az üzemtől
származó zajt.
Problémát jelentett, hogy az üzemet csak a Nemeskéri út felőli üzemi telekhatár mentén tudtuk megközelíteni, ugyanakkor kiderült, hogy az üzem telekhatáránál végzett mérések eredményeit átszámolva a település távoli lakóházaira, ott rendre kisebb zajt lehet számolni, mint a mért zaj.
Feltehető, hogy monitorvizsgálat eredményeiben, illetve a távoli lakóterületen végzett mérések eredményeiben tapasztalt változásokat az üzemi területen belüli üzemrészek, gépek, berendezések esetenkénti eltérő üzemelésében kell keresni, de az üzemről ilyen jellegű információ nem áll rendelkezésre. Valójában a zajforrásait sem ismerjük. Megpróbáltuk azonosítani a mérhető zajt a jellegzetességei
alapján, de ez sem vezetett eredményre, mert az üzemtől származó zaj színképében nincs olyan jellegzetesség, ami egyértelműen elkülönítené azt a mindenkori háttérzajtól.
A mért zaj nem függött közvetlenül a hőmérséklettől sem.
A fentiek alapján, a már kezdetben alkalmazott módszert használva értékeljük az egyéves mérési sorozatot, a következők
szerint:
Más, hasonló (a monitorméréstől nagy távolságban lévő, és vi-
szonylag hosszabb időben állandó szintű üzemi zajkibocsátás esetén, – mint amilyen a vizsgált üzem) az egyéb zavaró zajok; folyamatos közlekedés, kutyák, emberek, kerti munkák stb. miatt a műszer által mért LA95 95%-os statisztikai A-hangnyomásszint eredményei jobban jellemzik az állandó zajforrást, mint az LAeq egyenértékű hangnyomásszint.
Szemléletesen a 3. ábrán mutatjuk meg ennek a jelentőségét,
ahol az LA95 még a másodperces mért eredményeknél is kisebb, megmutatva (esetleg kissé alábecsülve), hogy mekkora az a zajszint, ami elég nagy valószínűséggel jellemzi az állandó szintű zajforrást.
Kijelenthető tehát, hogy a jelen monitoringvizsgálatnál az
üzemi zaj jellemzésére a legmegbízhatóbb mennyiség a 95%-os statisztikai A-hangnyomásszint.
Az eddigi összefoglalókban többféle módon határoztuk meg az
éjszakai határérték-túllépéseket. 22:00-6:00 tartó időszakban a 40 dB-es határértéket véve meg-
kerestük azokat az eredményeket, ahol a perces LA95 értékek 30 perces átlagai 40,5 dB-nél nagyobbak.
Az első nyári összefoglalóban azokat az eredményeket tekintettük biztosan határérték felettinek, amikor a perces LA95 értékek 30 perces átlagai a 0:00 – 4:00 óráig tartó időszakban nagyobbak voltak 40,5 dB-nél. Erre azért volt szükség, mert nem tudtuk eldönteni, hogy a reggeli zajszintnövekedést az
üzemtől függetlenül okozta-e valami más hatás, pl. a hajnali
forgalomnövekedés.
A későbbiekben már nem alkalmaztuk az éjszakai időszak 4:00 óráig való szűkítését, mert a téli mérések azt mutatták, hogy a hajnali forgalomnövekedésnek nincs kimutatható hatása a monitormérésre.
A nyári időszakokban ugyanakkor bemutattuk, de nem tartjuk
jellemzőnek a 22:00 – 0:00 közötti időszak eredményeit, mert éjfél előtt előfordulhatnak egyéb zavaró zajok; a lakók beszél-
getése, öntözés stb., és ebben az időszakban a leghangosabbak a természeti zajok (pl. tücskök, kabócák, kutyák).
A vonatkozó jogszabály szerinti éjszakai 40 dB zajterhelési ha-
tárérték mellett egy általunk célszerűen felvett, a határértéknél magasabb küszöbértékhez viszonyítva is értékeltük a mért
eredményeket. Ezt a küszöbértéket 42 dB mértékűre vettük fel, mert a megfigyeléseink szerint a vizsgált területen nem való-
színű, hogy ilyen mértékű folyamatos zajterhelést az üzemen kívül bármi más zajforrás okozna.
A monitorvizsgálat eredményei
A monitorvizsgálatról készített részjelentésekben közöltük a
125 ms-os A-hangnyomásszintek és a 30 perc vonatkoztatási
időre számított LA95 95%-os statisztikai A-hangnyomásszintek
statisztikai feldolgozásának eredményeit. Ezek közül a monitormérés eredményeit a legszemléletesebben
a 30 perc vonatkoztatási időre számított átlagos LA95 95%-os statisztikai A-hangnyomásszintek eloszlásfüggvényei mutatják. A 4. ábrán a vizsgált időszak 30 perc vonatkoztatási időre számított átlagos LA95 95%-os statisztikai A-hangnyomásszintek eloszlásfüggvényei láthatóak a 2022. nyári, 2022. őszi, a 2022-2023. téli, a 2023. tavaszi és a 2023. nyári vizsgálati időszakokban.
Megállapítható, hogy – mint az várható volt – a legcsendesebb évszak a téli időszak, az ősz és a tavasz pedig egymáshoz hasonló.
A két nyári időszak között eltérés látható, a 2022-es nyár lényegesen zajosabb volt, de még a kevésbé zajosnak ítélt, 2023-as nyári időszakban is az esetek több mint 15%-ában kaptunk 40 dB-nél és 10%-ában 42 dB-nél nagyobb 30 perces éjszakai zajterhelést.
A monitorvizsgálat részletes feldolgozása alapján az éjszakai 40 dB határérték túllépését és a 42 dB küszöbérték túllépését a következő táblázatokban mutatjuk be.
Megjegyezzük, hogy a táblázatokban közölt adatok az időjárás zavaró hatása nélküli adatok. Eső ill. 5 m/s-nál nagyobb szél esetén a mért eredményeket nem vettük figyelembe.
A teljes időszakra vonatkozó részletes adatokat az 2. melléklet tartalmazza. Az éjszakai 40 dB határérték-túllépés eseteit szemléletesen a
következő ábrákon mutatjuk meg, az éjszakai 22:00 – 6:00 óra közötti időszakokra, a túllépés mértékével, az időjárás zavaró hatása nélküli adatokkal.
A lakosság bevonása a vizsgálatba
Szerettünk volna bejelentéseket kapni arról, hogy mikor érzik az érintett lakók hangosnak a üzemet, de végül ilyen adatokhoz nem jutottunk, csak a zajmonitor helyén tapasztalható zajról vannak bejelentett adataink. Az adatok nem teljesek, tehát nincs napi jelentés. Esetlegesen, ha éppen aznap szubjektíven hangosnak tűnt a zaj, akkor jelenik meg a bejelentés az alábbi táblázatokban, hónapokra bontva.
Az egyéb, határérték-túllépést nem mutató időpontokban történt bejelentések alapján az feltételezhető, hogy a csendhez
szokott ember már nagyjából 35 dB-es zajszint felett kezdi meghallani és zavarónak tekinteni az üzemtől származó zajt.
A személyes zajmérések eredményei
Az alábbi táblázatban az általunk személyesen elvégzett helyszíni mérések eredményeit közöljük, a mérési pontok az 1. mellékletben láthatóak.
A személyes zajmérésekből levonható következtetések
Ezekből a mérésekből az látszik, hogy az üzem lakóterület felőli
részénél lévő zajforrások (például a jelentősebb zajkibocsátású hűtőtorony: SE303, SE302, SE312 jelű mérések) zajkibocsátása a nyári és a téli időszakban is közel azonos, ez tehát nem okozza a lakóterületen tapasztalt zajszintváltozást.
Érdekes volt ugyanakkor a hűtőtoronynál megfigyelni, és ez a
színképek összehasonlításából is látszik, hogy a téli időszakban (feltehetően a ventilátorok kisebb teljesítményű működése miatt) a kisebb frekvenciákon csökkent a zaj, viszont jobban „megjelentek” – és ez észlelhető is volt – a hűtővíz csepegése miatti nagyobb frekvenciák.
Az SE303 jelű mérési ponton mért zajszínképeket a 7. ábra mutatja.
A Zrínyi utcában mért zajterhelés
A vizsgált időszakban több alkalommal mértük az üzemtől származó zajterhelést az üzemtől É-ra, a Zrínyi Miklós utca 14/A (SK102 jelű mérési pont), Zrínyi Miklós utca 20. (SK103 jelű mérési pont) és a Zrínyi Miklós utca – Fóti utca sarkon (SK105 jelű mérési pont).
A mérési eredmények (az alapzaj-korrekcióval meghatározott
egyenértékű A-hangnyomásszint, egész számra kerekítve):
Zrínyi Miklós utca 14/A (SK102 jelű mérési pont)
2022.08.30. 23:30 LAeq = 49 dB
2023.01.11. 15:17 LAeq = 43 dB
2023.06.01 22:40 LAeq = 47 dB
2023.07.03 23:41 LAeq = 43 dB
Zrínyi Miklós utca 20. (SK103 jelű mérési pont)
2022.08.30. 23:14 LAeq = 49 dB
Zrínyi Miklós utca – Fóti utca sarkon (SK105 jelű mérési pont)
2022.08.30. 23:20 LAeq = 51 dB
A mért zajterhelés minden alkalommal meghaladta a 40 dB határértéket.
A Nemeskéri út mögötti lakóterületen mért zajterhelés
Összefoglaló megállapítások
Az egyéves vizsgálatot a felajánlott mérési ponton elvégeztük, azonban a 2023-as nyár legmelegebb időszakában már nem tudtunk mérni (így is 25 nappal tovább mértünk az eredetileg tervezettnél).
Kezdetben mérésekkel megpróbáltuk feltérképezni az üzem zajforrásait, de egyedi zajforrást csak egyet találtunk, a Ny-i telekhatáron álló hűtőtornyokat, mellyel szemben a közelmúltban építettek új lakóházakat. A rendelkezésünkre bocsátott monitormérési pont az üzem határától távol, mintegy 900 méterre volt, lakóházak szomszédságában. Sajnos ez a pont nem az üzemhez legközelebb eső lakóháznál van (ebben az irányban a legközelebb lévő lakóházak kb. 150 m-rel közelebb vannak az üzemhez), így az üzem zajkibocsátása tekintetében a mérési nem tekinthető a legkedvezőtlenebb helyzetűnek.
Bonyolította a helyzetet az, hogy a 22:00 – 00:00 óra közötti éjszakai időszakban a mérés közelében a lakók mindennapi élete is zavarta a mérést, illetve a nyári időszakban a természeti zajok (kutyák, tücskök, kabócák zaja) is megjelent.
Ezeket a zajokat tekintve egyrészt csak a 00:00 – 6:00 óra közötti eredményeket fogadtuk el értékelésre, másrészt pedig a nem csak a nem megfelelő időjárási hatások miatt hagytunk el eredményeket, hanem ha pl. a 10 kHz környékén megnövekedett zajt láttunk – ami az egyenesszárnyúakra jellemző frekvencia – ezeket az eredményeket nem vettük figyelembe. Alapzajjal, illetve alapzaj-korrekcióval nem tudtunk számolni, mert az üzem működése nélkül nem tudtunk mérést végezni. Ezt egyébként a 2 dB-lel növelt, ún. „küszöbértékhez” viszonyított túllépéssel hidaltuk át, hiszen az kijelenthető, hogy ha nincs zajforrás, akkor az ilyen jellegű területeken 32 dB alatti zaj lenne mérhető alapzajként, és így a 42 dB-nél nagyobb mért zajszintek mellett már nem szükséges az alapzaj-korrekció. A személyesen végzett mérések során volt, amikor egyáltalán nem hallottuk az üzemet, és volt, amikor jól hallható volt, de
ennek ellenére a mérés határérték alatti zajt mutatott. Néhány alkalommal viszont a távoli lakóterületen is határérték-túllépést állapítottunk meg. Például az Oázis lakópark környékén több esetben jól hallható volt az üzemi zaj, és azon a területen mértünk is hatérték-túllépést. Az üzemhez közeli Zrínyi Miklós utcában minden alkalommal 40 dB-nél nagyobb zajterhelést kaptunk, vagyis kijelenthető, hogy azon a környéken folyamatos a határérték-túllépés. A mérés és értékelés nehézségei ellenére kijelenthetjük, hogy a viszonylag nagyszámú határérték-túllépést csakis az üzem zaj hatásával magyarázhatjuk, mert ha a környezet vagy a közlekedés miatt növekedett volna esetenként a zajterhelés, akkor az minden nap megismétlődött volna.
Az egy éves vizsgálat során nyert tapasztalatunk alapján javasoljuk, hogy ha az üzem további monitoring-vizsgálatát terveznék, akkor ezt célszerűen legalább 3 db. zajmonitorral lehetne a legjobban megoldani, legalább két jól kiválasztott lakóháznál és legalább egy köztes ponton telepített műszerrel.
2023. augusztus 31